Što je to relaksirajuća masaža?
Relaksirajuća masaža, kao što samo ime kaže, je tehnika masažne terapije koja se fokusira na pružanje relaksacije, ublažavanje napetosti u mišićima i poboljšanje cirkulacije krvi. Primarni cilj ove tehnike je pomoći tijelu i umu lakše savladavanje zahtjeva svojih svakodnevnih zadataka i odvojiti kvalitetno vrijeme za oporavak od stresa svakodnevnog života.
Kod relaksirajuće masaže možete očekivati:
- Duge, glatke i klizne poteze koji su istovremeno ritmični i tekući
- Pritisak koji duboko opušta, ali nije bolan
- Tretman namijenjen smirivanju, ali ne i ublažavanju kronične boli ili drugih sličnih stanja
- Terapeut koji uzima u obzir okruženje za masažu – umirujuća glazba, topli ručnici i krema te povremeno koristi esencijalna ulja kako bi poboljšao okolinu i učinke masaže
Dobrobiti relaksirajuće masaže
Baš kao i druge tehnike masaže, dobrobiti relaksirajuće masaže obično traju nekoliko dana nakon tretmana. Možda nije apsolutni lijek za bilo koji zdravstveni problem, ali redovita masaža, posebno relaksirajuća masaža, može ponuditi sljedeće blagodati:
- Ublažava bolove u leđima i vratu
- Snižava krvni tlak – barem na neko vrijeme
- Poboljšava perifernu cirkulaciju
- Poboljšava tonus i izgled kože
- Potiče probavni sustav
- Smanjuje mišićnu napetost i ublažava glavobolje
- Ublažava sve simptome povezane sa stresom
- Poboljšava san
- Podržava zacjeljivanje manjih ogrebotina na koži
- Ubrzava oporavak ozljeda mekog tkiva
- Poboljšava opseg pokreta
- Potiče opuštanje
Koji su tipovi relaksirajuće masaže?
U terapiji relaksirajuće masaže, terapeut koristi nježne do srednje tehnike manipulacije površinskim slojevima tjelesnog tkiva. Za razliku od duboke masaže ili masaže triger točki, ona se ne odnosi na vezivno tkivo mišića, iako izvrsno radi na ublažavanju umornih mišića. Terapeut obično radi na leđima, vratu, rukama i nogama nježnim gnječenjem i dugim potezima.
Kao i kod ostalih tehnika, postoji nadograđena masaža za relaksaciju, gdje se klijent može upustiti u druge tretmane uz standardnu masažnu terapiju.
Evo popisa tipova relaksirajućih masaža koje biste svakako trebali isprobati:
- Švedska (klasična) masaža. Kada kažemo relaksirajuća masaža, najčešće se pomisli na opuštajuću masažu čiji je temelj švedska masaža. Riječ je o masaži cijelog tijela koja kombinira nježno gnječenje, tapkanje i duge pokrete usmjerene prema srcu radi poboljšanja cirkulacije krvi i limfnog protoka. Ova vrsta masaže idealna je za svakoga tko tek započinje s masažom ili jednostavno želi spustiti razinu stresa nakon dugog, zamornog dana.
- Hot stone masaža. Ova tehnika uključuje stavljanje zagrijanog kamenja na određene dijelove tijela, poput leđa, ramena, nogu i stopala, kako bi se mišići zagrijali i olabavili. Kad se dovoljno zagriju, masažni terapeut može početi s polaganim i nježne pokretima i tapkanjem po tijelu klijenta. Također mogu trljati ugrijano kamenje o leđa, ramena i noge kako bi ublažili bol, stres kao i potaknuli izbacivanje toksina pohranjenih u tijelu.
- Aromaterapijska masaža pomaže u promicanju pozitivnih misli i osjećaja. To je vrsta masaže koja sinkrono koristi tijelu i osjećajima. Temelj aromaterapijske masaže su esencijalnih ulja koja se posebno miješaju za svakog klijenta ponaosob, ovisno o problemu, stanju i kranjem cilju tretmana. Tijekom tretmana aromaterapijom, terapeut primjenjuje nježne švedske tehnike masaže na meko tkivo tijela, dok umirujući miris esencijalnih ulja u zraku pojačava put do opuštanja. Ulja se također mogu nanijeti na tijelo klijenta.
Kako odabrati terapeuta relaksirajuće masaže?
Definicija relaksacije razlikuje se od osobe do osobe. Netko to može povezati s nježnom švedskom masažom, dok drugi može preferirati veći pritisak na svoje mišiće. Ipak, važno je surađivati s terapeutom čiji stil odražava vrstu masaže koja vam je potrebna.
Terapeut za relaksirajuću masažu mora biti osposobljen je za osnovne masažne poteze koji se koriste posebno za švedsku masažu, znači standardnih pet tehnika klasične švedske masaže. Priznaju činjenicu da svaki klijent ima svoje preferencije, pa ono što djeluje kod jedne osobe možda neće djelovati kod druge osobe. Ovo je obavezan način razmišljanja za uspješnog terapeuta.
Kad tražite terapeuta koji vam može pružiti kvalitetan tretman relaksirajuće masaže, kvalifikacija je ključna. Želite da terapeut ima barem certifikat za masažnu terapiju, što je minimalna kvalifikacija potrebna za rad kao maser.
Također, pobrinite se da pokazuju sljedeće ključne osobine:
- Prijateljski nastrojen
- Veseo
- Dobar slušatelj i komunikator
- Empatičan
- Organiziran
- Dobra osobna higijena
Imate dodatnih pitanja? Komentirajte članak ili nam se obratite putem kontakt obrasca ili telefona.
Prijavite se na naš newsletter i redovno primajte korisne članke i savjete.
Sviđa Vam se članak? Podijelite ga s prijateljima putem društvenih mreža.