Fizikalna ili terapija masažom – što mi je potrebno?
Jeste li se ikada, uslijed bolova ili neugoda, zapitali dali vam je potrebna fizikalna ili terapija masažom? I jedna i druga terapija može izuzetno pomoći u liječenju bolova i simptoma, ali ipak postoje mnoge razlike između njih.
Dvije glavne razlike su:
- Svrha svake terapija
Terapija masažom se koristi za trenutačno opuštanje bolova, napetosti i grčeva u mišićima. Također se koristi i kod samog opuštanja i reduciranja stresa.
Fizioterapija je usmjerena na rehabilitaciju funkcija mišića i zglobova. Većinom nakon ozljeda.
- Obrazovanje pružatelja terapija
Da bi se stekao naziv terapeut masažom (medicinsko-sportski maser) potrebno je srednjoškolska razina obrazovanja i/ili uspješno položeno osposobljavanje za medicinsko-sportskog masera.
Fizioterapeuti ima visoko obrazovanje te položen stručni ispit. U svojem školovanju prvenstveno se fokusiraju na rehabilitaciju. U slučaju srednjoškolskog obrazovanja stječe se naziv fizioterapeutski tehničar. I u tom slučaju potreban stručni ispit.
Fizikalna terapija
Fizioterapeutske usluge često su povezane s domovima za umirovljenike, centrima za razvoj djece ili poliklinikama specijaliziranim za rehabilitaciju ozljeda leđa, mišića i ligamenata.
Uobičajeno je da osobe nakon operacije mišića, kostiju, zglobova i slično budu upućene na fizikalnu terapiju radi uspješnijeg i bržeg oporavka. Fizioterapeuti osmišljavaju individualne programe koji su namijenjeni specifičnim potrebama klijenata.
Uobičajeni tretmani:
- programi vježbanja za individualnu snagu, raspon pokreta i funkcija
- vježbe mobilizacije i manipulacije zglobova u svrhu smanjenja bolova i ukočenosti mišića
- liječenje inkontinencije kroz fizikalnu terapiju zdjelice
- liječenje artritisa i multiple skleroze
- programi za prijelome, sportske ozljede, uganuća, ozljede leđa i vrata
Osobe obično pristupaju fizioterapeutskom tretmanu kada su u bolovima koji traju duže vremena ili imaju stanje koje zahtjeva dugoročno liječenje. Fizikalna terapija se može koristiti i kao preventiva, što je čest slučaj kod profesionalnih sportaša.
Kada je fizikalna terapija pravi izbor:
- kada doživite jaku bol ili nemogućnost pokreta kao rezultat nekog događaja poput naprezanja, krivog pokreta, nesreće
- kada je nakon operacije potrebna rehabilitacija
- kada želite bolju mobilizaciju udova i više fizičkih aktivnosti (obično kod starijih osoba)
- želite spriječiti sportske ozljede
- povećati raspon pokreta i/ili održavati postojeće stanje
Terapija masažom
Masaža je terapijska tehnika koja se koristi za manipulaciju mekih tkiva u tijelu, poput mišića, ligamenata, zglobova, tetiva i veznog tkiva.
Prednosti terapije masažom:
- smanjenje ili eliminiranje bolova u mišićima i zglobovima uzrokovanih stresovima, krivim pokretima, nepravilnim držanjem ili preintenzivnih vježbanjem
- masaža mišića za svakodnevno olakšavanje nelagode i boli
- smanjenje simptoma anksioznosti i depresije povećanjem razine hormona serotonina i dopamina kako bi se stabiliziralo raspoloženje
- poboljšanje sna
- smanjuje migrene i glavobolje
- poboljšanje cirkulacije
Maserske terapeute obično ćemo pronaći u specijaliziranim ustanovama za masažu, zdravstvenim lječilištima, nešto rjeđe u specijaliziranim poliklinikama. Premda je terapija masažom sastavni dio fizikalne terapija, pa samim time i konvencionalne medicine, maserski terapeuti se kod nas ne smatraju zdravstvenim djelatnicima. Inače se u mnogim zemljama maserski terapeuti smatraju zdravstvenim djelatnicima.
Terapija masažom je čest izbor kada klijent želi brzu pomoć kod bolova i nelagoda. Naravno postoje i stanja kada masaža ne dolazi u obzir i kada je fizikalna terapija pravi izbor. Kvalitetan maserski terapeut će to znati prepoznati i uputiti klijenta na pravo mjesto.
Kada je terapija masažom pravi izbor:
- kada je potrebno ublažiti bolove u mišićima i zglobovima
- kod opuštanja zbog visokog stresa (fizičkog ili psihičkog)
- za poboljšanje pravilnog držanja tijela
- smanjiti pritisak u umornim i preopterećenim mišićima
Na kraju odluka između fizikalne i terapija masažom prvenstveno ovisi o stanju osobe i simptomima. Ako niste sigurni slobodno nas kontaktirajte.
Image by graceie, Angelo Esslinger and rodrigobernasc from Pixabay *
Imate dodatnih pitanja? Komentirajte članak ili nam se obratite putem kontakt obrasca ili telefona.
Prijavite se na naš newsletter i redovno primajte korisne članke i savjete.
Sviđa Vam se članak? Podijelite ga s prijateljima putem društvenih mreža.