IZRADA PRIRODNOG BALZAMA ZA USNE
Gotovo sve žene, a i dosta muškaraca, koristi balzam za usne. Pogotovo zimi, kada su zbog hladnog i suhog vremena, naše usnice posebno osjetljive. Koža usana je tanja i osjetljivija od kože na ostatku tijela. Usne nemaju žlijezde za proizvodnju potrebne masnoće, što onda često rezultira suhoćom i pucanjem. Prirodni balzam za usne svojim sastojcima pruža usnama kvalitetnu njegu, te ima vraća elastičnost, osjećaj vlažnosti, volumen i sjaj.
U ponudi postoji mnogo raznih balzama za usne. Neki od tih proizvoda se hvale da su prirodni, ali da bi bili 100% sigurnu u porijeklo svih sastojaka, najbolje ga je napraviti kod kuće.
Naime, među sastojcima kupljenih balzama, često se znaju nalaziti salicilna kiselina, fenol i mentol koji izazivaju neželjene reakcije. Razlog zašto se te tvari uopće stavljaju u balzame je jednostavan marketinški trik. Ljudi osjete peckanje ili hlađenje i zbog toga misle da proizvod koji su nanijeli ima neko povoljno djelovanje. Međutim neki od navedenih sastojaka utječu da se koža usana brže ljušti. Zbog toga usne postaju tanje i manje štite od vanjskih utjecaja. Na kraju moramo nanositi još više balzama. Zvuči poznato, zar ne? I baš me zanima tko ima koristi od veće potrošnje balzama…
Nije zato nikakvo čudo da mnogi imaju raspucale usne usprkos tome što redovno nanose balzame. Upitajte dermatologa dali je ikada nekome prepisao salicilnu kiselinu za tretiranje ispucalih usana.
Izraditi zdravu, prirodnu ali i individualnu kozmetiku uistinu je lako, nije skupo i svatko to može učiniti u vlastitoj radinosti.
Slijedeći recept je vrlo jednostavan, i svatko može za manje od 10, ili čak 5 minuta napraviti svoj vlastiti balzam za usne.
Znači treba nam:
- Obična kuhinjska vaga i posudica za vaganje
- Manji kuhinjski lončić
- Toplomjer za vodu
- Stakleni štapić za miješanje
- Staklena posudica za miješanje
- Stakleni dozator
- Medicinski alkohol i nekoliko blaznica za dezinfekciju
- Posudice za pohranjivanje balzama
Sastojci:
- Shea maslac (bogato hrani Vaše usnice, bogat vitaminima A, E i mineralima)
- Kao bazno ulje koristila sam Nevenovo ulje (Izuzetno ljekovito, ublažava upalne procese, regenerira kožu ubržava zacjeljivanje, obnavlja gornji sloj kože). Kao bazno ulje možete još koristiti i ulje avokada, bademovo ulje, jojobino. To je individualni izbor, tako da možete birati. Ovisi što Vam više paše.
- Eterično ulje naranče (prirodni antiseptik i balzamu daje slatku, toplu i sunčanu aromu) Može se još koristiti ulje mandarine, ali nikako ne limunovo, pogotovo ne po ljeti, jer može oksidirati, te izazvati više štete nego koristi.
Procedura:
Napunimo kuhinjski lončić do pola s vodom i stavimo na vatru.
Temperatura vode mora biti između 60 i 70 stupnjeva. Pazite kada provjeravate toplinu vode s termometrom, da vrh termometra ne dodiruje dno posudice, jer je ono toplije od vode, pošto je direktno na vatri. Držati toplomjer negdje na polovici dubine.
Za to vrijeme posudice za pohranjivanje dobro dezinficiramo s blaznicama s malo alkohola i stavimo sa strane.
Izvažemo 20 grama shea maslaca na vazi.
Izmjerimo 2 ml baznog ulje nevena u staklenom dozatoru.
Kada je voda ugrijana uronimo staklenu posudicu za miješanje, u koju smo stavili shea maslac, u vodu, te miješamo dok se skroz ne rastopi u tekuće stanje.
Maknemo iz vode i dobro miješajući, da se sastojci stope, ulijemo bazno ulje nevena.
Miješati još jedno vrijeme i na kraju dodati 2 kapi eteričnog ulja naranče.
Još malo promiješamo i ulijemo u posudice za balzam, te na 15-20 minuta u hladnjak da se ohladi i stvrdne.
I to je to. Vaš vlastiti balzam za usne je gotov, potpuno prirodan i spreman za korištenje.
Kako nema konzervansa treba ga držati na hladnijem i tamnijem mjestu i potrošiti u roku od 3 mjeseca. Po velikim vrućinama najbolje ga je držati u hladnjaku, ali kakvo nam je ovo ljeto, može se slobodno držati u kupaonskom ormariću.
Možete eksperimentirati s raznim kombinacijama. Na internetu ćete lako pronaći na stotine recepata za sve tipove kože, ali prije upotrebe baznog ili eteričnog ulja svakako se informirajte o njihovim svojstvima.
Imate dodatnih pitanja? Komentirajte članak ili nam se obratite putem kontakt obrasca ili telefona.
Prijavite se na naš newsletter i redovno primajte korisne članke i savjete.
Sviđa Vam se članak? Podijelite ga s prijateljima putem društvenih mreža.