Kako jednostavno napraviti protuupalnu gavezovu mast.
Gavez je višegodišnja biljka sa sočnom i dlakavom stabiljkom te ljubičastim ili ružičastim cvjetovima. Podosta je raširen i ne bi ga trebalo teško uočiti na nekoj livadi ili čak u jarku. Lako se presađuje te će biti dovoljno korijen ili njegov dio iščupati i posaditi u svoj vrt. Poznat je još i pod nazivima kao crni gavez, kilnjak, konjski rep, veliki gavez. Ima izuzetno protuupalno djelovanje, te pomaže pri iščašenju, uganućima, prijelomima, podljevima. Gavez je preporučeno koristiti samo za vanjsku primjenu, nikako ne u obliku čaja ili slično, jer može izazvati oštećenje jetre. Isto je tako preporučljivo da se koriste male količine i nikada duže od 10 dana za redom i ne više od 4-6 tjedana godišnje.
Gavez sadrži alantoin, tvar koja djeluje u stvaranju novih stanica, zbog čega je vrlo koristan u liječenju rana, pa i onih zagnojenih i zapuštenih. Njime se liječe ispucanost, posjekotine, lomovi, izljevi krvi… Iako se u pučkoj medicini gavezova mast koristi direktnim nanošenjem na otvorene rane, postoji opasnost od stvaranja apscesa. Tako da je preporučljivo mazati uz rubove rane. Gavezova masti se često primjenjuju za liječenje modrica, smanjenje upale zglobova, istegnutih mišića i ligamenata, prijeloma, uganuća, gihta, artritisa.
U svrhu liječenja koriste se listovi i/ili korijen. Korijen se kopa u jesen, najbolje u listopadu ili studenom. Nakon što se korijen iskopa, opere se i najprije se posuši, reže na komadiće i do kraja osuši na toplom mjestu
U slijedećem receptu mast, uz gavez, sadrži i maslinovo ulje što povećava učinkovitost protiv bolova. Razna istraživanja su otkrila da svježe ekstra djevičansko maslinovo ulje djeluje kao prirodni ibuprofen. U zadnje vrijeme maslinovo ulje se sve više koristi u kremama protiv bolova kod upalnih bolesti kostiju i zglobova.
Za mast nam je potrebno:
25 grama suhog lišća gaveza (ili 50 grama svježeg) sitno nasjeckanog
250 grama maslinovog ulja
25 grama ribanog pčelinjeg voska
Priprema:
U tavu ulijete maslinovo ulje i dodajte lišće gaveza, te ga pirjajte stalno miješajući oko 30 minuta. Potom smjesu dobro procijedite kroz gazu u čistu posudu. Najbolje da nosite tanke jednokratne rukavice dok cijedite. Tome dodajte pčelinjin vosak i na laganoj vatri dobro miješajte dok se vosak ne otopi. Ulijte u staklenku i poklopite poklopcem staklenke ali nemojte ka skroz zavrnuti. Nakon što se mast ohladi zatvorite staklenku do kraja i čuvajte u hladnjaku do 3 mjeseca.
Čuvajte izvan dohvata djece i zapamtite da je gavezova mast isključivo za vanjsku primjenu.
foto: freedigitalphotos.net
Imate dodatnih pitanja? Komentirajte članak ili nam se obratite putem kontakt obrasca ili telefona.
Prijavite se na naš newsletter i redovno primajte korisne članke i savjete.
Sviđa Vam se članak? Podijelite ga s prijateljima putem društvenih mreža.